Haber

Ağrı’da 10 bin kişiye istihdam vaadiyle açılan tekstil fabrikası kapanıyor

Berrin Çelik

AĞRI –Ağrı’da 10 bin kişiye istihdam sağladığı söylenen dokuma firması, 23 Haziran’da fabrikayı kapatma kararı aldı.

630 kişinin işine son veren Yeşim Tekstil’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre; 2019 yılında Ağrı Valiliği’nin kent merkezinde “Ağrı Tekstil Kenti” projesi kapsamında tahsis ettiği arazide 44 bin metrekarelik hazır giyim tesisinin temel atma töreni yapıldı. Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı Valisi, Yeşim Dokuma Genel Müdürü Şenol Şankaya ve AK Parti üyeleri katıldı. Yeşim Dokuma, söz konusu üretim merkezi yatırımı kapsamında 3 yıl içerisinde 5 bin kişiye istihdam sağlamayı planladığını da kamuoyuna duyurdu.

Şirketin çalışanlarına gönderdiği yazıda; “Konfeksiyon üretiminin azalması, siparişlerin azalması ve mevcut aşamadaki topyekün kesintiye uğraması nedeniyle patronun devamlılığının sağlanmasının imkansızlığı karşısında, şirketimizin tek iş yerinde yürüttüğümüz konfeksiyon üretimi , Şirket Yönetim Kurulu’nun 22.5.2023 tarihinde almış olduğu karar nedeniyle SMS KONFESİYON SAN.

DİSK ŞUBE LİDERİ ERNCİK: YETKİLİLER ALTERNATİF SUNMAK ZORUNDADIR

Tekstil işçilerine destek için öne çıkan Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri basın açıklaması yaptı. DİSK Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik yaptığı açıklamada, “Bu kentte herhangi bir kurum ve işyerinde mazlum işçi varsa hukukçularımızla birlikte sahadayız” dedi.

“İşçilerimizin çoğunun çocuğu var. Buraya güvenerek kredi çektiler ve evlilik hazırlığı yaptılar. Bu şehrin siyasetçileri, valileri gelip size bir alternatif sunmak zorunda. 3-5 yıllık tazminat parayla olacak bir şey değil. 40-50 bin tazminat. İstatistiklere göre 40 bine yakın göçmene verildi.” Gençlerimiz Kanada yollarında. Bu göçler şehrin sosyolojik yapısını bozuyor.”

Erincik, çalışanlara teminat verilmesi gerektiğini belirterek, yetkilileri açıklama yapmaya çağırdı:

“Nerede işçi çalıştıracaksınız, burada birden fazla dokumacı şehir var, kapalı dokumanın yerini kim alacak? Bu soruların cevabını arıyoruz. Seçimden sonra da personelin yanında olacağız. Emeğimizden siz kazanırsınız, biz yaratırız.” Siz saraylar yaparsınız. Canın sıkıldığında fabrikaları kapatıyorsun. Ağrı’daki değerli valimize, milletvekillerimize ve STK’larımıza sesleniyorum. Bu yansıma seçimden sonra da devam edecek. İşçilerimize sahip çıkın, seçimden sonra açıklama bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu