İş

Kış onlar için en iyi şekilde çalıştı.

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla ayakkabı tamircilerinin iş yükü oldukça arttı.

Havaların soğuması ve yağışların artması ayakkabıya verilen önemi artırdı. Kışlık ayakkabı ve bot fiyatlarının önceki yıllara göre artması, tamircilerin çok çalışmasına neden oldu.

50 yaşındaki ayakkabı tamir ustası Hamit Özsüleyman (63), onarım çalışmalarının önceki yıllara göre daha fazla olduğunun altını çizerek, “Koşullar ağır olduğu için ayakkabılar değerli ve insanlar para biriktirmek zorunda. Eskileri değerlendirmeye çalışıyorlar. ayakkabı para kazandırdığı için.Vatandaş duyarsızdı önceden ayakkabısı yıpranırdı.Zaman giymezdi.Ama artık ayakkabı çantayla bize geliyor.Sıfır ayakkabı 1000 liradan aşağı satılmıyor.Bu yüzden eski ayakkabı yapıyoruz. Sıfıra yakın alıp vatandaşa teslim ediyoruz.Biz daha çok taban değiştirme türünde tamirat yapıyoruz.Ayakkabıların tabanlarını orta yapıyoruz 150-200 tl.Dikişlerini 20-30 tl civarı yapıyoruz” dedi.

Kışın yaza göre daha iyi durumda olduğuna değinen Hamit Özsüleyman, “Eski bir işletme olduğumuz için dışarıdan müşterilerimiz de bize ulaşıyor. İşleri doğru yaptığınızda sürekli müşteri geliyor. Yaz aylarına göre çok daha iyi oluyor.” Yazın terlikle gezilebildiği için bu dönemler daha hareketli oluyor ama bu aylarda terlik giyiliyor seyahat etmek pek mümkün değil o yüzden kışın daha hareketliyiz bu kış biraz daha yoğun oluyor iş yükü ama aldığımız ekipman da değer kazandı.Mesela eskiden ayakkabı ilacı alırdık şimdi 3-4 katına alabiliyoruz.Tabanlarımız 3-4 katı gibi şekillendi dedi. : “Sağlam bir fiyata yükseldi. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu