Teknoloji

Japonya Roket Fırlatma Esnasında Başarısız Oldu [Video]

Japonya yıllar önce uzaya fırlatıldı. faydalı yük Onu alıp götürmek için H3 adlı bir roket geliştirmeye başladı. En az 1,5 milyar dolar harcanarak geliştirilen roket, 63 metre uzunluğunda ve 5,2 metre genişliğindeydi. Geçtiğimiz saatlerde H3 için bir lansman yapan Japonya maalesef arızalı . H3, kalkıştan sonra yaşanan sorunlar nedeniyle düştü.

H3, Japon Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen bir arazi gözlem uydusu taşıyordu. Japonya Uzay Araştırma Ajansı ( JAXA ile uyum içinde gerçekleştirilen lansman, ilk etapta sorunsuz geçti. Ancak kalkıştan birkaç dakika sonra beklenmedik bir sorun yaşandı. İkinci aşama motorlar ateş edemedi . Durum böyle olunca roket kendiliğinden düştü.

Sorunun kaynağını belirlemeye çalışmak

Olayla ilgili bahisle ilgili açıklama yapan isim Japonya’nın Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı oldu. Nagaoka Keiko oldu. ” Kamuoyu ve ilgililer umutlarını karşılamadı.“alenen beyan özür dileyenNagaoka Keiko, Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile JAXA’nın sorunun kaynağını belirlemeye çalıştığını söyledi.

H3, Japonya’nın ilk roketi değil. Ülke, bu roket H2A isimli rokette Inşa et. H3’ün geliştirme hedefi, H2A’nın taşıma kapasitesi kapasitesini 1,3 kat artırmak ve fırlatma maliyetini yarıya indirmekti. Ama geldiğimiz seviyede, bu tür şeyler olmadı . Japonya’nın bundan sonra H3 üzerinde nasıl çalışacağı henüz bilinmiyor.

H3’ün başarısız lansmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu