Haber

Finlandiya’da Başbakan Marin liderliğindeki SDP seçimleri geride bıraktı

Finlandiya genel seçimlerinin belirsiz sonuçlarına göre muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi yüzde 20,8 oyla önde bitirirken, Gerçek Finliler Partisi yüzde 20 ve görevdeki Başbakan Sanna Marin liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti (SDP) 19,9 oy aldı. yüzde.

Finlandiya Adalet Bakanlığı ve Finlandiyalı yayın organı YLE’nin paylaştığı belirsiz sonuçlara göre, bugün yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 99,8’i sayıldı.

Muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi yüzde 20,8 oyla başı çekerken, Gerçek Finliler Partisi yüzde 20 ve Sosyal Demokrat Parti yüzde 19,9 oy aldı.

Buna göre 200 üyeli Finlandiya parlamentosunda Ulusal Koalisyon Partisi 48, Gerçek Finliler Partisi 46, Sosyal Demokrat Parti 43, Merkez Partisi 23, Yeşiller Birliği 13 ve Sol İttifak 13 ile temsil edilecek. 11 milletvekili İsveç Halk Partisi’nin 9 milletvekili seçmesi bekleniyor. Kalan vekiller ise Merkez Parti, “Şimdi Hareket” partileri ve bağımsız adaylar arasında paylaştırıldı.

Kayıtlı seçmen sayısı 4 milyon 540 bin 437 olurken, seçmen katılım oranı yüzde 71,9 oldu.

Marin başkanlığındaki mevcut kabine, Sosyal Demokrat Parti, Merkez Parti, Yeşil Birlik, Sol İttifak ve İsveç Halk Partisi’nin modüllerini oluşturduğu bir koalisyondan oluşuyordu.

Kesin olmayan sonuçlara göre mevcut kabinedeki milletvekili sayısı 100’ü geçmiyor ve tahminlere göre yeni bir koalisyon öngörülüyor.

Finlandiya’da seçimleri lider olarak tamamlayan parti ilk kez hükümet kurma şansına sahip oluyor. Ülkeyi yönetebilmek için 200 sandalyeli parlamentoda 100’den fazla milletvekilinin yer aldığı bir koalisyon oluşturulması gerekiyor.

Kesin sonuçların 5 Nisan’da açıklanmasının ardından önümüzdeki günlerde koalisyon görüşmelerinin başlaması ve yeni hükümetin açıklanması bekleniyor.

2019 seçimlerini ilk üç sırada tamamlayan partiler sırasıyla Sosyal Demokrat Parti, Gerçek Finliler Partisi ve Ulusal Koalisyon Partisi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu