Haber

Çin’de Sanayi Üretimi 2022’de Büyümeyi Sürdürdü

PEKİN, 17 Ocak (Xinhua) — Salı günü yayınlanan resmi verilere göre, Çin’de endüstriyel üretim, yüksek teknoloji ve ekipman imalat sektörlerindeki sağlam performansla 2022’de büyümeye devam etti.

Ulusal İstatistik Bürosu’ndan (NBS) alınan bilgiler, değerli bir ekonomik gösterge olan katma değerli sanayi üretiminin 2022’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 arttığını gösterdi.

NBS Lideri Kang Yi düzenlediği basın toplantısında, ülkenin sanayi sektörünün ülke ekonomisinin “mihenk taşı” olmaya devam ettiğini söyledi.

Kang, sanayi kolunun ekonomik büyümeye katkı oranının yüzde 36’ya ulaştığını belirtti.

Yetkili, Çin’in toplam katma değerli sanayi üretiminin 40,2 trilyon yuan’a (yaklaşık 6 trilyon ABD doları), imalat sektörünün üretiminin ise 33,5 trilyon yuan’a ulaştığını ve her ikisinin de dünyada birinci sırada olduğunu söyledi.

Sektör rakamlarının dağılımına bakıldığında, geçen yıl madencilik faslındaki üretimin yüzde 7,3 arttığı, imalat sanayiindeki üretimin ise yüzde 3 arttığı görüldü.

Özellikle, yüksek teknolojili imalat ve ekipman imalatı segmentleri, her ikisi de genel endüstriyel üretim büyümesinin üzerinde sırasıyla yüzde 7,4 ve yüzde 5,6’lık sıçramalarla güçlü bir büyüme ivmesi kaydetti.

Mülkiyete göre, 2022’de devlet kontrolündeki işletmelerin üretimi yüzde 3,3 artarken, özel sektörün üretimi yüzde 2,9 arttı.

Ürün çeşitlerine göre yeni güçlü araç üretimi 2022 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 97,5 ile en belirgin artışı kaydetti.

Sanayi üretimi, her birinin yıllık ana iş hacmi en az 20 milyon yuan olan büyük işletmelerin faaliyetleriyle ölçülür.

Buna göre NBS, sanayi üretiminin yalnızca Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,3, Kasım ayına göre ise yüzde 0,06 arttığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu